apteczka

Apteczka pierwszej pomocy niezbędna jest zarówno w pracy, jak i domu czy samochodzie. Pozwala ona opatrzyć skaleczenia i udzielić niezbędnej pomocy w nagłych sytuacjach. Gdzie umieścić apteczkę pierwszej pomocy i co powinno się w niej znaleźć, by spełniała swoje zadanie? 

Przepisy o apteczce pierwszej pomocy

Pierwszym przepisem dotyczącym apteczki pierwszej pomocy jest zapis Kodeksu pracy mówiący o tym, że pracodawca musi zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Do środków takich bez wątpienia zaliczają się apteczki pierwszej pomocy. Ponadto rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP precyzuje, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy. Apteczka powinna także znajdować się w dobrze oznaczonym miejscu, do którego nieutrudniony dostęp mają wszyscy pracownicy.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Zawartość apteczki pierwszej pomocy to kwestia niekończących się sporów. Specjaliści z różnych dziedzin mają odmienne poglądy na to, co powinno się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy, by mogła ona spełniać swoje zadanie. Najrozsądniejszym podejściem jest dostosowanie zawartości apteczki pierwszej pomocy do miejsca, w którym się ona znajduje i do potencjalnych zagrożeń występujących w tym miejscu. 

Wydaje się zasadne umieścić co innego w domowej apteczce pierwszej pomocy, a inną zawartość  w zakładowej apteczce, czy apteczce samochodowej. Do podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki zalicza się środki opatrunkowe, takie jak opaski dziane, opaski elastyczne, plastry bez opatrunku i plastry z opatrunkiem, chusty trójkątne, opatrunki jałowe. 

W apteczce samochodowej i zakładowej można umieścić ponadto wyposażenie dodatkowe, takie jak rękawiczki jednorazowe, nożyczki, maski lub ustniki przeznaczone do bezpiecznego przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta-usta. W niektórych zakładach przydadzą się również opatrunki hydrożelowe, płyn do przemywania oczu, sól fizjologiczna oraz koc ratunkowy.

Źródło: Glovex – sklep BHP