konwojowanie-gotowki

Chociaż z roku na rok rośnie liczba transakcji bezgotówkowych, usługi z zakresu cash handling wciąż cieszą się dużym wzięciem. W Polsce bowiem gotówka nadal odgrywa istotną rolę w obrocie gospodarczym. Nic więc dziwnego, że różne podmioty decydują się na skorzystanie ze wsparcia zewnętrznych firm, które w sposób kompleksowy zarządzają pieniędzmi. Dlaczego warto postawić na cash handling? Powodów jest co najmniej kilka.

Szerokie spektrum usług

Usługi z zakresu cash handlingu realizowane są w różnym zakresie. Niezależnie więc od tego, czy ze wsparcia zewnętrznej firmy korzysta bank, hurtownia, lombard czy też osiedlowy sklep, każdy podmiot jest w stanie określić indywidualne warunki współpracy i w maksymalny sposób dopasować rozpiętość oferowanych działań do charakteru, wielkości i specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej.

To doskonała wiadomość zwłaszcza dla niedużych przedsiębiorców, u których wciąż pokutuje przekonanie, że cash handling to usługi zarezerwowane wyłącznie dla dużych graczy. Tymczasem z zewnętrznego wsparcia skorzystać także mogą małe firmy. Cash handling to bowiem nie tylko konwojowanie gotówki, ale również jej obsługa (obejmująca czynności takie jak sortowanie, liczenie, kontrolę jakości czy też magazynowanie pieniędzy) oraz obsługa samoobsługowych urządzeń, takich jak wpłatomaty.

Profesjonalny podmiot sporządza również rozbudowane raporty i zestawienia z przeprowadzonych procesów. W efekcie firma zyskuje wiedzę na temat tego, jakie konkretnie czynności zostały wykonane.

Bezpieczeństwo gotówki

Szeroki zakres usług świadczonych w ramach cash handlingu nie jest jedynym powodem, dla którego warto zdecydować się na zewnętrzne wsparcie. Obsługa i transport gotówki to wymagające zadania, których wykonanie na własną rękę może okazać się nie lada wyzwaniem. Trudno na przykład samodzielnie zabezpieczyć przewożone pieniądze przed kradzieżą. Tymczasem firmy z branży cash handlingu dysponują nie tylko wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, ale również profesjonalną flotą pojazdów, co przekłada się na większy stopień ochrony transportowanej gotówki.

Na uwadze warto mieć również to, że firmy z branży cash handling oferują swoim klientom polisy ubezpieczeniowe. Nie chronią one co prawda przed kradzieżą ładunku, ale są w stanie zrekompensować jego ewentualną stratę. Przed podpisaniem umowy warto jednak sprawdzić zakres ubezpieczenia. Im ochrona będzie pełniejsza, tym lepiej.

Profesjonalne podmioty z branży cash handling najczęściej korzystają z usług renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwala to na takie skonstruowanie polisy, która jest dopasowana do potrzeb klienta i minimalizuje wszelkie ryzyka.

Oszczędność czasu

Zlecając usługi z zakresu cash handlingu zewnętrznemu podmiotowi, przedsiębiorca zyskuje cenny czas. Nie musi samodzielnie segregować pieniędzy ani ich liczyć, pakować czy też poddawać skrupulatnej kontroli jakości. We wszystkim tym wyręczy go bowiem profesjonalna firma.

Co ważne, w przypadku zewnętrznego podmiotu w cały proces zaangażowana jest nowoczesna technologia, w tym m.in. specjalistyczne liczarki oraz sortery. Nie tylko usprawnia to wszelkie wykonywane czynności, ale również niweluje ryzyko ewentualnej pomyłki. Zaoszczędzony w ten sposób czas przedsiębiorca może poświęcić na rozwój swojej działalności.

Komfort

Decydując się na skorzystanie z usług firmy z branży cash handling, przedsiębiorca zyskuje również komfort. To podmiot zewnętrzny przyjeżdża do niego, odbiera gotówkę, przelicza ją, sortuje i na koniec zawozi pod wskazany adres. Podobnie wyglądają usługi związane z obsługą urządzeń samoobsługowych, takich jak wpłatomaty. Klient nie musi się niczym martwić. To na firmie spoczywa odpowiedzialność przygotowania i rozliczania kaset z pieniędzmi czy też aktualizacji oprogramowania.

Chociaż liczba transakcji gotówkowych maleje, usługi z zakresu cash handlingu cieszą się dużą popularnością. Powierzenie pieniędzy profesjonalnemu podmiotowi zewnętrznemu wbrew pozorom jest niezwykle korzystne. Zapewnia bowiem wysoki stopień ich bezpieczeństwa. Stanowi również oszczędność czasu. 

Źródło: CHL Holding