uslugi-pogrzebowe-warszawa-targowek

Dla wielu osób sama wizja konieczności udania się do urzędów i wypełniania wielu formalności jest zadaniem trudnym. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy innego wyjścia nie ma, nikt też nie może zrobić tego za nas. To także niełatwe momenty związane z pożegnaniem kogoś bliskiego. Ładunek emocjonalny, który się z tym wiąże, nie ułatwia sprawy. Warto więc zdecydować się na dobry dom pogrzebowy, który pomoże przebrnąć przez gąszcz wszelkich formalności.

Śmierć bliskiej osoby – konieczne dokumenty

Nie bez znaczenia dla kolejności postępowania, w związku z przygotowywaniem pochówku jest to, gdzie doszło do śmierci bliskiej osoby. Jeśli wydarzyło się to w szpitalu, to już tam na miejscu lekarz, który stwierdza zgon, wystawia kartę zgonu. Z tym dokumentem należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by otrzymać akt zgonu.

Mając już stosowny dokument, można zgłosić się do domu pogrzebowego po to, by zająć się organizacją pogrzebu. Jeżeli jednak do śmierci dojdzie w domu, pierwszym krokiem będzie wezwanie lekarza pierwszego kontaktu bądź pogotowia, by można było stwierdzić zgon. Właśnie wtedy lekarz może wystawić kartę zgonu. Dalsza procedura jest taka sama, czyli należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i odebrać akt zgonu.

Organizacja pogrzebu – procedura

Jeśli rodzina osoby zmarłej posiada już akt zgonu i zdecydowała się na wybór zakładu pogrzebowego, może przystąpić do organizacji uroczystości pogrzebowych. Należy wiedzieć, że będzie się z tym wiązać konieczność podejmowania kilku ważnych decyzji. Pierwszą z nich jest miejsce pochówku, czyli wybór cmentarza, a także konkretnego miejsca na jego terenie. W tym momencie warto także się zastanowić, czy ma być to grób pojedynczy, podwójny czy może rodzinny, w którym w przyszłości będzie wola pochowania także kolejnych członków rodziny. Należy zdecydować także, czy będzie to pogrzeb tradycyjny czy pogrzeb świecki, tradycyjny lub z kremacją.

Będąc już w zakładzie pogrzebowym trzeba mieć przy sobie wspomniane wcześniej dokumenty, czyli kartę zgonu oraz akt zgonu. Konieczne jest także posiadanie dowodu osobistego przez osobę, która zleca przygotowanie wszystkich uroczystości pogrzebowych. Jeżeli rodzina osoby zmarłej wybrała pogrzeb katolicki, a jednocześnie chce, by do pochówku doszło poza terenem parafii, do której ta osoba należała, trzeba dysponować także odpowiednim zaświadczeniem, właśnie z tej parafii. Można je uzyskać w kancelarii przy kościele. Z organizacją pogrzebu wiążą się również koszty. Jeżeli mają być one kredytowane, potrzebna będzie także legitymacja emeryta lub rencisty, albo ostatni wycinek emerytury czy renty, jako forma potwierdzenia.

Zakład pogrzebowy Praga Północ Warszawa – profesjonalna obsługa

Dużą zaletą dobrych domów pogrzebowych jest to, że pomagają zorganizować wszystkie elementy uroczystości pogrzebowych w jednym miejscu. Jeśli mają do dyspozycji wszystkie niezbędne dokumenty, mogą przystąpić do sprawnego przygotowania całego pochówku. Jeżeli okaże się, że któregoś z dokumentów brakuje – podpowiedzą, gdzie należy się po nie udać, pomogą też uzupełnić potrzebne wnioski.

Zakład pogrzebowy to miejsce, które jest czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, również w niedziele i święta. Jego pracownicy wiedzą bowiem, że do śmierci kogoś bliskiego nie można się odpowiednio przygotować, że może się też wydarzyć w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego też są do dyspozycji rodziny osoby zmarłej o różnych porach dnia i nocy. Służą pomocą przy organizacji pogrzebu w Polsce i dokładnie pokierują, do których urzędów i w jakiej kolejności należy się udać. Jeżeli do śmierci osoby bliskiej dojdzie poza granicami kraju, również zajmą się przygotowywaniem całej procedury – zaczynając od niezbędnych dokumentów i zezwoleń, przez zrobienie koniecznych odpraw, po zorganizowanie właściwego transportu ciała osoby zmarłej. Na każdym kroku wykazują się również dużym poziomem zrozumienia i empatii, wiedzą bowiem, że ta druga strona zmaga się z jednymi z trudniejszych momentów w życiu.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy