fotowoltaika-dla-domu-2

Fotowoltaika staje się coraz częstszą metodą pozyskania energii elektrycznej. Mimo wszystko  wiele osób nadal ma wątpliwości, czy taka inwestycja jest w ogóle sensowna. Wynika to między innymi z wielu sprzecznych informacji pojawiających się w internecie.

Czy montaż paneli jest opłacalny? Odpowiedź może być tylko jedna – to zależy. Często brak przeprowadzenia odpowiedniego rozeznania powoduje, że wiele osób w fotowoltaikę idzie „w ciemno”. To zaś wiąże się z dość poważnym zagrożeniem, że w rzeczywistości szumne zapowiedzi taniego prądu okażą się mocno przesadzone.

Oczywiście nadmierna bojaźliwość także nie jest korzystna. Jak bowiem pokazują liczne przykłady, odnawialne źródła energii stają się w Polsce coraz popularniejsze. Zyskują na nich nie tylko firmy, ale również gospodarstwa rolne, właściciele domów jednorodzinnych, a nawet mieszkańcy bloków.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zebraliśmy najważniejsze argumenty „za” i „przeciw” fotowoltaice. Wszystko po to, aby nieco przybliżyć Wam ten temat i ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Na początek przedstawimy wszystkie najważniejsze zalety tego typu instalacji w odniesieniu do aspektów finansowych i szeroko rozumianej ekologii.

  1. Darmowy prąd. Sprawnie przeprowadzony montaż paneli to gwarancja niezależności energetycznej na bardzo długi czas. Jeśli tylko mamy ku temu warunki, możemy zamontować instalację, która w sposób całkowity spełni nasze zapotrzebowanie na energię. Ewentualne nadwyżki z prądu są przechowywane w sieci i będziemy mogli z nich skorzystać w przyszłości. W ten sposób stajemy się prosumentami.
  2. Nowoczesne rozwiązania. Obecnie montowane instalacje znacznie różnią się od tych, które pojawiały się jeszcze kilka lat temu. Technika poszła do przodu, dlatego inwestorzy otrzymują dostęp do sprawdzonych, niezwykle wydajnych systemów w coraz niższej cenie.
  3. Podniesienie wartości nieruchomości. Panele fotowoltaiczne to urządzenia o wysokiej wydajności i długiej żywotności, dlatego nie tracą szybko na wartości. Dom z taką instalacją można sprzedać za znacznie wyższą cenę .
  4. Pozytywny wpływ na ekologię. Korzystamy z czystego, odnawialnego źródła energii, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony klimatu. Warto w tym miejscu podkreślić, że, w odróżnieniu od farm wiatrowych, instalacja fotowoltaiczna działa niezwykle cicho. 

 Kiedy instalacja fotowoltaiczna się nie opłaca?

Pomimo oczywistych zalet, inwestycja w panele nie zawsze okaże się dobrym pomysłem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zdać sobie sprawę z wszystkich czynników, które mają na to wpływ.  

  1. Niskie zużycie prądu. Podstawą zachętą w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest zmniejszenie rachunków za prąd. Dzięki temu już po kilku-kilkunastu latach początkowy wydatek się zwróci. Jeśli jednak do tej pory nasze zużycie było bardzo niskie, montaż paneli wydaje się nieopłacalny. Zasada jest bowiem prosta – im więcej prądu zużywamy, tym inwestycja w odnawialne źródła energii jest korzystniejsza.
  2. Zbyt duże zacienienie. Choć technologia cały czas się rozwija, nadal dużym problemem w wielu przypadkach jest małe nasłonecznienie, np. gdy połać dachu skierowana jest na północ, przez co nie będzie możliwe wykorzystanie pełnego potencjału fotowoltaiki nie jest możliwe. Wpływ na zacienienie mogą mieć drzewa, pobliskie budynki, a nawet słupy energetyczne. Warto pamiętać również o tym, że paneli nie należy montować na północnej stronie dachu.
  3. Dach jest w kiepskim stanie. Jeśli jego konstrukcja wymaga remontu, inwestycję w fotowoltaikę należy wstrzymać. W przeciwnym wypadku przyszłe prace okażą się znacznie trudniejsze i po prostu droższe.

Fotowoltaika to niewątpliwie przyszłość. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, warto skorzystać z analizy przeprowadzanej przez profesjonalistów, którzy jasno wskażą, czy instalacja jest opłacalna czy też nie.  

Źródło: Inverter – instalacje fotowoltaiczne