hds

Rynek maszyn budowlanych jest bardzo bogaty. Ktoś, kto podejmuje się pierwszej w życiu budowy, może mieć z początku problem z tym, które sprzęty wybrać, które będą mu potrzebne najbardziej. Również ci, którzy budowami zajmują się regularnie, często decydują się na wynajem takich sprzętów i doradztwo ze strony firmy, która to oferuje. Tak samo jest w przypadku wynajmu transportu HDS, który nie bez powodu jest nazywany pojazdem do zadań specjalnych.

HDS – czyli co?

Na samym początku warto rozwinąć skrót. HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy. To na ogół samochód ciężarowy, czasem też dostawczy, który ma zamontowany specjalny żuraw – czyli właśnie ten wspomniany wcześniej dźwig. Pozwala on na samodzielny załadunek i rozładunek pojazdu, stąd też często zamiennie używana nazwa hydraulicznego dźwigu przeładunkowego. Może pracować na różnym terenie, a jego nośność waha się od kilkuset kilogramów nawet do kilkudziesięciu ton. Dzięki temu można nim przewozić towary, ładunki i maszyny o naprawdę dużych gabarytach.

Rodzaje pojazdów HDS

Można wyróżnić kilka rodzajów pojazdów HDS, w zależności od tego, na jakim terenie będą pracować. Pierwszym z nich jest transport szosowy, który jest wykorzystywany do przewozu na długich trasach, ale po wyrównanym terenie. Właśnie te maszyny sprawdzą się do przewozu ponadnormatywnych ładunków na dalekich odległościach. Sprawdza się to między innymi wtedy, gdy potrzebne jest na przykład przetransportowanie dużych kontenerów, które dotarły do kraju drogą morską i trzeba dostarczyć je na budowę oddaloną o kilkaset kilometrów od portu końcowego. Jest też transport HDS terenowy. Ma on nieco mniejszą nośność od transportu szosowego, ale jest za to przystosowany do pracy na nierównym, nieutwardzonym terenie. Warto wiedzieć, że wysięg dźwigu może sięgać nawet 25 metrów, co oznacza, że może być wykorzystywany także do prac na wysokościach. Ostatnim rodzajem pojazdów HDS jest tak zwany transport niskopodwoziowy. Ten rodzaj najczęściej jest wykorzystywany do przewozu różnego rodzaju maszyn.

Transport HDS – zastosowanie

Pojazdy HDS umożliwiają przewóz różnego rodzaju maszyn  czy materiałów na dużych odległościach. W przypadku elementów o naprawdę dużych gabarytach konieczne jest wynajęcie fachowego sprzętu do jego transportu. Łatwo się domyślić, że nie wszystkie rzeczy potrzebne na dużej budowie będzie się dało przewieźć zwykłym samochodem dostawczym. Pojazdy HDS są wykorzystywane więc między innymi do przewozu maszyn, kontenerów, konstrukcji stalowych i drewnianych, agregatów. Tego typu sprzęt sprawdza się także przy przewozie materiałów sypkich, elementów więźby dachowej, torów kolejowych, szyn, płyt betonowych czy szkła. Taki transport wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na jego sprawny załadunek i rozładunek oraz pewności, że pojazd utrzyma wszystkie elementy – czyli, że jego nośność utrzyma takie duże gabaryty. Niezwykle istotne jest również, by były one odpowiednio zabezpieczone, na całej trasie przejazdu. Takie warunki spełniają właśnie pojazdy HDS.

Obsługa transportu HDS

Firma, która zajmuje się wynajmem pojazdów wyposażonych w hydrauliczny dźwig samochodowy, zapewnia także ich profesjonalną obsługę. Za każdy transport odpowiedzialny jest wykwalifikowany operator. Klient nie musi się więc zastanawiać, kto będzie kierował taką maszyną. Firma gwarantuje również, że maszyna jest w pełni sprawna, ma ważne wszystkie przeglądy i badania techniczne. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ każdy chce wyeliminować ryzyko jakiejkolwiek usterki w momencie, gdy przewożone będą maszyny czy materiały na budowę – przestój w transporcie może skutkować opóźnieniem na budowie, a tego każdy chce uniknąć. Dlatego pojazdy te są dostarczane klientom w jak najlepszym stanie. Pracownicy firmy ocenią, jak duży jest planowany transport i pomogą dobrać odpowiedni do niego sprzęt. Jednocześnie mogą podpowiedzieć, jakie jeszcze maszyny budowlane mogą na danej budowie się przydać. Do każdej z nich zapewniają obsługę fachowego operatora.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa