hydroizolacja

Zbliżający się okres wakacyjny to idealny moment na wszelkie prace remontowe związane z domem. Oprócz prac konserwatorskich związanych z odświeżeniem elewacji warto też zadbać o poprawną ochronę domu w okresie jesienno-zimowym. W tym celu zaleca się wykonanie hydroizolacji budynku, która skutecznie chroni budynek przed osadzaniem się wilgoci oraz powstawaniem różnego rodzaju grzybów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie domowników.

Hydroizolacja – czym jest ?

Hydroizolacja to proces, którego celem jest ochrona budynku przed przedostawaniem się wilgoci – woda wnikająca w mury domu wykazuje negatywne działanie, które z biegiem czasu może osłabić konstrukcję oraz ogólną kondycję obiektu. By uniknąć tego typu problemów należy korzystać ze specjalnych preparatów, które tworzą dodatkową ochronę przed przedostającą się wilgocią. Na rynku materiałów budowlanych wyróżnić można całą gamę produktów, które dzięki swym unikalnym składnikom konserwują i zabezpieczają podłoże. Jednym z rozwiązań jest Dysperlit, czyli dyspersyjna masa na bazie asfaltu i kauczuku. Omawiany środek posiada świetne właściwości izolujące – po aplikacji masy lateksowo-bitumicznej ściana zostaje pokryta twardą powłoką, która skutecznie odpiera działanie czynników zewnętrznych. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju preparatów jest możliwość ich aplikacji na podłoża suche oraz zawilgocone, które wymagają natychmiastowej ingerencji. Drobne cząsteczki Dysperlitu dokładnie penetrują powierzchnię ściany zapewniając szybki okres wchłaniania. Sporym ułatwieniem jest także możliwość aplikacji środka na powierzchnie składające się z wełny i styropianu.

Oprócz przedstawionego rozwiązania wyróżnić można także pozostałe preparaty, takie jak Styrlit oraz  Olkolit i Izolit-P. W przypadku Styrlitu wodnista masa skutecznie tworzy warstwę hydroizolacyjną dla wszystkich elastycznych podłoży – jej uniwersalne zastosowanie pozwala także tworzyć spoiwo podczas montażu płyt izolacyjnych oraz styropapy. Produkt zapewnia długotrwałą ochronę – radząc sobie także z cząsteczkami znajdującymi się w ziemi. Charakteryzuje się świetnym przyleganiem do powierzchni wykonanych z różnych materiałów – takich jak np. beton, styropian, blacha czy płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki swojej charakterystyce pozostaje plastyczny, co sprawdza się w przypadku pęknięć powierzchni.

Atrakcyjną propozycję stanowi także wymieniony wcześniej Olkolit – masa z dodatkiem syntetycznego kauczuku, która w składzie posiada włókna zabezpieczające przed uszkodzeniami. Jest to solidny preparat, który zabezpiecza ścianę przed jej rozsadzeniem w wyniku wody przenikającej w mur – zwłaszcza w niskich temperaturach.

Sprawdzone rozwiązania gwarantujące długotrwałą ochronę

Oprócz wymienionych wcześniej mas bitumicznych wymienić należy także pozostałe środki tworzące hydroizolację. Jedną z najczęściej wybieranych substancji jest lepik na zimno. Jego mieszanka z dodatkiem specjalnych uszlachetniaczy pozwala montować dodatkowe zabezpieczenia hydroizolacyjne w postaci pap asfaltowych przeznaczonych do aplikacji na podłoża pokryte tynkiem oraz betonem. Skutecznie radzi sobie z postępującą korozją biologiczną, jak również z powstrzymywaniem wilgoci.

Wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne charakteryzuje się także Folit-Z, czyli dyspersyjna folia w płynie. W jej składzie znaleźć można żywicę akrylową, która po wyschnięciu preparatu tworzy solidną i trwałą warstwę uszczelniającą – dodatkową zaletą jest także zdolność pokrywania rys powstałych na powierzchni ściany. W przypadku konieczności zastosowania bardziej zaawansowanych środków z pomocą przychodzi Hydrolit. Jest to dwuskładnikowa membrana posiadająca w swym składzie żywicę oraz zaprawę cementową, dzięki której skutecznie zabezpiecza fundamenty, baseny, a także balkony i tarasy.

Odpowiednio wykonana hydroizolacja skutecznie zabezpieczy najbardziej narażone na zawilgocenie miejsca sprawiając, że budynek pozostanie w świetnej kondycji na długie lata. W celu wyboru odpowiedniego środka warto skonsultować się z ekspertem budowlanym, który uwzględniając charakterystykę budynku pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie. 

Źródło: Kosbud