led

Żarówki LED bardzo często są wykorzystywane w ramach tak zwanego oświetlenia inteligentnego, montowanego w domach, mieszkaniach, a także w przestrzeniach biurowych i produkcyjnych. W jaki sposób możemy ich użyć podczas aranżacji własnego lokum?

Energooszczędne oświetlenie LED coraz częściej jest instalowane w budynkach mieszkalnych. Zastępuje ono rozwiązania tradycyjne i halogenowe, zapewniając z jednej strony długą żywotność i spore walory użytkowe, a z drugiej realne korzyści finansowe. Żarówki tego typu doskonale sprawdzają się również w systemach inteligentnych.

Zdalne sterowanie oświetleniem LED 

Najczęściej realizowane jest przy użyciu specjalnych pilotów lub aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych. Otwierają one dostęp nie tylko do zwykłej opcji włącz/wyłącz. Po zamontowaniu tak zwanych żarówek inteligentnych, możemy w szybki sposób dostosować natężenie światła, a także wybrać opcje czasowe ściemniania i rozjaśniania.

To jednak nie wszystko. W systemie Smart Home niezwykle ważne są sceny, a więc sekwencje zdarzeń uruchamiane poprzez wybranie konkretnego polecenia lub automatycznie, o wyznaczonej godzinie. Inteligentne oświetlenie pozwoli nam więc błyskawicznie wyłączyć żarówki w całym domu, zadecydować, kiedy światło zostanie uruchomione w wybranych pomieszczeniach, jak również połączyć oświetlenie z innymi urządzeniami – telewizorem, systemem audio czy też monitoringiem. To tylko wybrane możliwości sterowania światłem w inteligentnym domu. Jest ich znacznie więcej.

Czujniki w Smart Home

Oświetlenie LED może działać w pełni automatycznie, z użyciem specjalnych czujników, które po wykryciu określonego zdarzenia wysyłają stosowną informację do centrali. Tak rozumiana automatyka domowa wykorzystuje:

  •       czujniki ruchu – montowane są na przykład przy schodach, na korytarzu czy w ogrodzie. Zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa i zapewniają realną oszczędność energii. Światło uruchamiane jest bowiem tylko wtedy, gdy ktoś znajduje się na wyznaczonej przestrzeni,
  •       czujniki jasności – mogą znaleźć się na przykład w pomieszczeniach. Gdy poziom nasłonecznienia spadnie, system automatycznie uruchamia lampy,
  •       czujniki zmierzchu – oświetlenie domu na zewnątrz poprawia bezpieczeństwo. Lampy warto jednak uruchamiać tylko po zachodzie słońca, dzięki czemu energia nie będzie marnotrawiona. Zapewnią to oczywiście czujniki zmierzchu.

Poza czujnikami, z inteligentnym oświetleniem może zostać zintegrowany również programator czasowy, który pozwoli określić dokładny czas uruchomienia żarówek.

To jednak nie wszystko. Wymienione elementy umożliwiają budowanie scen, w ramach których używanych jest więcej urządzeń. Przykładem może być tu czujnik ruchu, który wykryje naszą poranną aktywność, a następnie uruchomi światło, telewizor czy też radio. Ingerencja użytkownika w system ogranicza się więc wyłącznie do zaprogramowania sceny. Kolejnym przykładem wykorzystania czujnika ruchu może być sytuacja, w której to włączone zostanie oświetlenie, monitoring oraz alarm w momencie, gdy w naszym domu znajdzie się osoba niepożądana.

Oświetlenie dekoracyjne LED  

W systemach Smart Home stosowane są żarówki LED RGB, pozwalające na tworzenie wielu bardzo atrakcyjnych efektów dekoracyjnych. Przy ich pomocy podświetlimy nie tylko cały pokój, ale też konkretne elementy wystroju – łóżko, biurko, komodę, półkę czy ramę obrazu.

Systemy inteligentne umożliwią sterowanie nimi w sposób zdalny. Zyskamy również możliwość dostosowywania ich barwy oraz natężenia, a także przygotowywania wspomnianych scen. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby inteligentne oświetlenie dekoracyjne zamontować na zewnątrz.

Światło LED w Smart Home spełnia nie tylko funkcje użytkowe. Zwiększa ponadto poziom bezpieczeństwa i odpowiada za efektywne zużycie energii elektrycznej. Wszystko to sprawia, że warto zdecydować się na implementację takiego systemu.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy