usg-pecherz

Niektóre problemy zdrowotne wydają się nam czymś niemal naturalnym. Nikogo nie dziwi, gdy słyszy, że kogoś obok boli głowa, czy też ma problemy z kręgosłupem od długiego siedzenia przy komputerze. Wiele dolegliwości wiąże się jednak nie tylko z dyskomfortem, ale i nawet poczuciem wstydu. Pacjenci niechętnie dzielą się informacjami o tym, że mają problemy z układem moczowym. Warto jednak udać się z tymi dolegliwościami do lekarza, zrobić dokładne badania i wdrożyć odpowiednie leczenie – żeby móc cieszyć się powrotem do w pełni komfortowego codziennego życia.

USG układu moczowego – kiedy zgłosić się na badanie?

Wszelkie dolegliwości, które wiążą się z funkcjonowaniem układu moczowego powinny skłonić pacjenta do udania się na badanie. Można wśród nich wymienić takie problemy, jak trudności z oddawaniem moczu bądź bardzo częste oddawanie moczu, także w nocy. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania USG jest także krwiomocz czy kolka nerkowa. Badaniu poddać się mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W przypadku tych młodszych pacjentów normalnym jest, że dzieci znacznie częściej oddają mocz niż dorośli – co wynika między innymi z budowy ciała. Jednak jeśli rodzic lub opiekun uzna, że sytuacja zaczyna być już niepokojąca, to również powinien zgłosić się z pociechą na badanie USG układu moczowego. Zaleca się również, by poddawali mu się regularnie mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia w ramach profilaktyki chorób związanych z prostatą, czyli gruczołem krokowym.

Jak się przygotować do USG układu moczowego?

Choć w wielu przypadkach do badania USG nie trzeba się uprzednio przygotowywać, tak w przypadku sprawdzania układu moczowego procedura jest nieco inna. Zaleca się, by pacjent do badania podchodził na czczo, czyli nie jadł nic przez około pięciu godzin przed wizytą. Jeśli cierpi na dolegliwości związane z wzdęciami, nie powinien również dzień przed badaniem spożywać potraw surowych i ciężkostrawnych. Wskazane jest także w takich sytuacjach zażycie leków na wzdęcia, zarówno dzień przed wizytą, jak i w dniu badania. Na dodatek na godzinę przed badaniem nie powinno się palić papierosów. Do badania należy podejść z pełnym pęcherzem moczowym, dlatego też każdy pacjent powinien godzinę przed badaniem wypić litr wody niegazowanej i zatrzymać mocz w pęcherzu. Chodzi o to, by odczuwać parcie – jest to bardzo istotne z punktu widzenia badania USG układu moczowego i prawidłowego obrazu. Należy pamiętać także o wygodnej odzieży, dzięki czemu będzie można w łatwy sposób odsłonić brzuch – bo właśnie na tym obszarze ciała wykonuje się badanie USG układu moczowego.

Jak przebiega USG układu moczowego?

Pacjent, który zastosował się do zaleceń i wypił przed wizytą litr wody niegazowanej, stawia się w gabinecie USG. Diagnosta przeprowadza z nim krótki wywiad, by już na tym etapie móc ocenić, co może być przyczyną występujących dolegliwości. Następnie pacjent kładzie się na kozetce, odsłania brzuch, a lekarz prowadzący, za pomocą aparatu ultrasonograficznego, bada układ moczowy.

Podczas badania lekarz sprawdza nerki pod kątem tego, czy występują w nich takie schorzenia, jak kamica nerkowa, guzy, torbiele czy zastój moczu. Sprawdzane są także moczowody oraz pęcherz moczowy, a u mężczyzn – także gruczoł krokowy. Pacjent, po mikcji, poddaje się kolejnemu badaniu, by móc ocenić ilość moczu zalegającego w pęcherzu. Badanie USG układu moczowego jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a obraz i wynik jest widoczny od razu w trakcie wizyty. Może być podstawą do skierowania do kolejnej wizyty u specjalisty, a takim jest urolog.

W niektórych przypadkach może być sugestią do zmiany leczenia i zrobienia kolejnego USG kontrolnego po jakimś czasie. W wielu sytuacjach jest także potwierdzeniem, że wdrożone leczenie jest skuteczne i pacjent wraca do zdrowia. Nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości związanych z układem moczowym, nawet tych, które mogą uchodzić za niewielkie i mało problematyczne. Mogą być bowiem objawem jakiegoś większego problemu. Szybkie badanie i dobra diagnoza pomoże w powrocie do pełni sił i komfortu.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa