czytnik-kodow-kreskowych

Właściwa identyfikacja towarów jest ważna nie tylko podczas procesu sprzedaży, ale również w trakcie inwentaryzacji czy też analizy zawartości magazynu. Szybkie pozyskanie danych z produktów, opakowań i dokumentacji zapewni dobrze dobrany czytnik kodów kreskowych.

Dla większości sklepów jest to sprzęt niezbędny, dlatego warto poświęcić mu chwilę uwagi. W ten sposób będziemy w stanie znaleźć czytnik, który nie tylko usprawni codzienną pracę i przepływ towarów, ale również zabezpieczy nas przed ewentualnymi stratami finansowymi.

Czytnik do kodów kreskowych – jaki model wybrać?

Tak się jednak składa, że oferta rynkowa omawianych urządzeń jest dość szeroka. Obok modeli najnowszych, rozbudowanych pod względem technologicznym, wciąż sprzedawane są również czytniki nieco starsze, jednak nadal zapewniające wygodną, sprawną obsługę. Wiele zależy od tego, czy poszukujemy czytnika kodów kreskowych do małego sklepu osiedlowego, supermarketu, hurtowni czy też zakładów przemysłowych.

Wszystko to sprawia, że konieczna wydaje się analiza poszczególnych rodzajów urządzeń. Ich podział dotyczy między innymi typu odczytywanych kodów kreskowych. Biorąc to pod uwagę, możemy wymienić:

  • jednowymiarowe czytniki kodów (1D) – odczytują kody paskowe lub kreskowe,
  • czytniki kodów 2D – przygotowywane do tak zwanych kodów QR, występujących w postaci dwuwymiarowych obrazków. Nie tylko na produktach, ale też na ekranach urządzeń mobilnych (np. smartfonów),
  • czytniki RSS – w zależności od modelu, wspierają standardy RSS-14, RSS Limited lub RSS Expanded,
  • czytniki kodów PDF – jest to odmiana kodów 2D.

Nie jest to jednak jedyny podział czytników kodów kreskowych. Niezwykle ważne jest również określenie sposobu komunikacji oraz obsługi sprzętu. W tym przypadku wymienić możemy czytniki ręczne przewodowe, bezprzewodowe (korzystają z łączności Wi-Fi lub Bluetooth), stacjonarne, wykorzystywane w zabudowie (czytniki ladowe), a także specjalne czytniki przemysłowe (umieszczane na liniach produkcyjnych).

Parametry techniczne czytników kodów kreskowych

Skoro mamy za sobą najważniejsze kategorie omawianych urządzeń, możemy przejść do „technikaliów”. Analiza możliwości poszczególnych urządzeń, a także wykorzystywanych przez nie technologii, pozwoli dopasować je do konkretnych zadań, jakie mają spełniać. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Technologia odczytu. Kluczowa dla precyzji odczytywania informacji zawartych w kodach. Tak zwane urządzenia podstawowe korzystają zazwyczaj ze skanera laserowego – głowica oświetlana jest przez wiązkę lasera, co umożliwia odczyt kodu ze znacznej odległości. Także pod różnym kątem, jeśli głowica zawiera więcej niż jedno lustro.
  • Czytniki 2D korzystają natomiast z systemu Area Imager. Skaner jest wyposażony w głowicę podobną do tej, którą znajdziemy w aparacie cyfrowym.  Wykonywane jest zdjęcie, a następnie obrabia je procesor w celu znalezienia i zdekodowania kodu. Ostatnią kategorię tworzą skanery Linear Imager, obsługujące matrycę diodową LED. Pozwalają na odczytanie nawet uszkodzonego kodu kreskowego.
  • Funkcje. Zdecydowanie rozszerzają możliwości czytników. W zależności od modelu, pozwalają one na integrację z wagą (głównie modele ladowe), dezaktywację etykiet czy też bezprzewodową łączność z komputerem. Do tego dojść może na przykład funkcja oszczędzania energii, agresywnego odczytu kodów czy też sygnalizator dźwiękowy.
  • Zasięg odczytu. Istotny zwłaszcza w przypadku modeli ręcznych. Stosowna informacja dotycząca zasięgu powinna znaleźć się w specyfikacji urządzenia.
  • Wyzwalanie odczytu. Odbywa się ręcznie (poprzez naciśnięcie przycisku) lub automatycznie.

Oczywiście nie należy zapominać przy tym o jakości wykonania sprzętu. Użyte materiały są równie ważne, jak zaimplementowane technologie. Mają bowiem wpływ na żywotność czytnika i jego odporność na wpływ czynników szkodliwych. Analiza tego typu kwestii pozwoli znaleźć urządzenie dobrej jakości. Niezależnie od specyfiki prowadzonej działalności.

Źródło: CentrumKas – kasy fiskalne