biuro

Zastosowanie szkła w aranżacji biurowej jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, które cieszy się wielkim uznaniem wśród wielu architektów wnętrz i designerów. Stworzenie szklanych ścianek i przegród wpływa nie tylko na estetykę biura, ale także zapewnia pracownikom komfortowe warunki do wykonywania powierzonych im obowiązków zawodowych.

Zabudowy szklane w biurze – czy warto je wykorzystać w tej przestrzeni?

Podążamy za trendami – coraz więcej właścicieli firm decyduje się na stworzenie funkcjonalnych, przestrzennych i gustownie zaaranżowanych pomieszczeń biurowych. Efekt ten można osiągnąć przy pomocy wysokiej jakości materiału, jakim jest szkło.

Zastosowanie szkła w biurze zostało zapoczątkowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, głównie w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam po raz pierwszy stworzono biura kombinacyjne, zespołowe, otwarte i kabinowe, które wyznaczyły trendy w aranżacji przestrzeni biurowej przy użyciu szkła. Rozwiązanie to pozwalało zatrudnionym na komfortową pracę, zapewniało im odpowiednią przestrzeń, a także dawało poczucie prywatności, gdyż powierzchnia szklana pozwalała na odizolowanie ich od reszty współpracowników. Wysokiej jakości szklane ścianki i przegrody podbiły także rynek europejski, stając się modnym i popularnym rozwiązaniem. Szkło pojawiło się nie tylko w krajach skandynawskich, ale także na południu, wschodzie i zachodzie Europy.

Dlaczego szkło w biurze ma tyle zalet?

Szklana zabudowa w biurze spełnia wiele funkcji. Po pierwsze, może ona być również elementem identyfikacji wizualnej i służyć celom marketingowym, głównie poprzez umieszczenie na niej loga firmy czy haseł reklamowych. Dodatkowo, szklane ścianki akustyczne tworzą przyjazną i komfortową przestrzeń do pracy, ponieważ mają one zdolność tłumienia dźwięków, nawet do 51 decybeli. Sprawdza się to szczególnie, gdy część pracowników odbywa codziennie dużą liczbę rozmów telefonicznych i tym samym przeszkadza znajdującym się nieopodal osobom w wykonywaniu ich obowiązków zawodowych.

Zabudowy szklane w biurze są niezwykle bezpieczne w użytkowaniu. Szkło hartowane i laminowane wykorzystywane do tego typu konstrukcji, zostało poddane wielokrotnym testom wytrzymałościowym, głównie na uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek uderzeń, również ostrymi przedmiotami w postaci stołów, krzeseł oraz innych elementów wyposażenia biurowego. Zaletą szkła w biurze jest także jego łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji. Konstrukcje szklane w biurze można z łatwością pielęgnować przy pomocy środków dezynfekujących, a także innych detergentów – bez obawy o uszkodzenie struktury szkła czy też ryzyko jego zmatowienia i przebarwienia.

Szklane drzwi w biurach – alternatywa tradycyjnych elementów wyposażenia

Szklane ściany i przegrody w biurze to nie jedyne elementy zabudowy, które można wprowadzić do tej specyficznej przestrzeni. Warto także zastanowić się nad polecanym przez wielu klientów rozwiązaniem, jakim są szklane drzwi przesuwne, wahadłowe i przymykowe w ościeżnicach. Jest to alternatywa dla tradycyjnych drzwi, szczególnie w tych miejscach w biurze, gdzie niewielka przestrzeń ogranicza swobodę ich otwierania.

Szklane drzwi wahadłowe w biurze są optymalnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie panuje duże natężenie ruchu, a także – gdzie pomieszczenia muszą być chronione przed przeciągami. Drzwi szklane przymykowe w ościeżnicach można montować wewnątrz budynków biurowych, ponieważ są one nie tylko funkcjonalne, ale także optycznie powiększają dostępny metraż, prezentując się elegancko i gustownie.

Obecnie coraz więcej polskich firm stosuje szklane ścianki w swoich pomieszczeniach, gdyż są one uniwersalne i współgrają z każdą stylistyką, a także dodają pomieszczeniu elegancji, przestronności i optycznie powiększają dostępny i użytkowany metraż.

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła