lpg-dystrybucja-pietrzak

Jednym z nieodzownych elementów posiadania i użytkowania instalacji na gaz propan wraz ze zbiornikiem, jest tankowanie i uzupełnianie zapasów gazu. Tankowanie zbiornika na propan ma niewiele wspólnego z dobrze znanym tankowaniem samochodu. Jest to proces dużo bardziej złożony, dlatego warto zapoznać się z każdym jego krokiem. Dzięki fachowcom zajmującym się dystrybucją i dostarczaniem propanu do odbiorców, tankowanie odbywa się bez stresu i zaangażowania właściciela zbiornika. A kiedy najlepiej tankować propan? O tym przeczytacie w artykule.

Jak sprawdzić poziom gazu w zbiorniku?

Sprawdzenie poziomu gazu jest niezbędne, by wiedzieć, kiedy zaplanować tankowanie zbiornika. Ze względów bezpieczeństwa przyjmuje się, że zbiornik na gaz propan powinien być wypełniony gazem nie więcej niż 85% swojej pojemności. Dodatkowo poziom gazu w zbiorniku nie powinien spaść poniżej 25%, ponieważ wtedy traci on moc odparowania. Jest ona szczególnie ważna dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji, szczególnie kiedy temperatury na zewnątrz mocno spadają. Poziom gazu w zbiorniku można sprawdzić w dość łatwy sposób. Każdy zbiornik na gaz wyposażony jest w armaturę, przez którą odbywa się tankowanie. Tam również można znaleźć wskaźnik informujący o poziomie napełnienia zbiornika gazem.

Tankowanie zbiornika na gaz płynny propan krok po kroku

Tankowanie zbiornika to proces, nad którym czuwają fachowcy dostarczający gaz w specjalnie do tego przystosowanej cysternie. Jednak aby tankowanie mogło się odbyć, w pierwszej kolejności właściciel zbiornika musi skontaktować się ze swoim dostawcą i umówić na dogodny termin. Właściciel zbiornika lub osoba go reprezentująca musi być obecna w czasie tankowania, ponieważ niezbędne jest udostępnienie wjazdu na posesję, by cysterna mogła podjechać możliwie jak najbliżej zbiornika.

Sposób kontaktowania się z dystrybutorem jest uzależniony od tego, jakie rozwiązania stosuje dana firma. Generalnie przeważa kontakt telefoniczny. Jednak niektóre firmy zajmujące się dystrybucją gazu udostępniają swoim klientom specjalną platformę internetową, przez którą można wykonywać wiele czynności związanych z instalacją gazową, w tym kontaktować się z dystrybutorem i umawiać na tankowanie. Kiedy już zostanie umówiony dogodny termin i cysterna zjawi się na miejscu, rozpoczyna się właściwy proces tankowania gazu propan do zbiornika.

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie terenu wokół cysterny i zbiornika. Następnie kierowca cysterny sprawdza plomby na zaworze zbiornika, a później dokładnie kontroluje szczelność samego zaworu i całego zbiornika na propan. Kiedy wszystkie te kroki zostaną wykonane, podłącza się uziemienie i można rozpocząć tankowanie. Po napełnieniu zbiornika, następuje ponowne sprawdzenie szczelności, a następnie zaplombowanie zaworu. Wtedy cały proces tankowania zostaje zakończony. Pozostaje już tylko zapłacić za gaz zatankowany do zbiornika.

Kiedy najlepiej jest tankować gaz propan?

Moment, kiedy decydujemy się na zatankowanie zbiornika na gaz powinien być uzależniony od poziomu jego napełnienia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dotankować zbiornik, czyli uzupełnić zapas gazu, kiedy ten nie zbliża się jeszcze do 25% wypełnienia zbiornika. Dlaczego warto rozważyć takie tankowanie? Ponieważ raz do roku ceny gazu nieznacznie spadają, by następnie raz w roku wzrosnąć. Tendencja ta wiąże się z rosnącym popytem na gaz w okresie grzewczym oraz ze spadkiem zapotrzebowania na gaz latem i wiosną, czyli poza sezonem grzewczym. Z tego też powodu warto tak zaplanować tankowanie, by odbywało się ono właśnie wiosną i latem. Pozwoli to na zmniejszenie wydatków na paliwo, nic przy tym nie tracąc.

Źródło: LPGDirect – dystrybutor gazu grzewczego